Національна громадська платформа
«Реформуємо МВС: прозорість та відповідальність»

версія для друку

Новый закон о полиции. Как ограничивают права украинцев

17.09.2015
автор: Олександр Банчук
джерело: nv.ua
Какие возможности и риски несет закон о национальной полиции

Нові патрульні поліцейські починають працювати в нових і нових містах. Київ, Одеса, Львів, на черзі – Харків. Почав діяти і новий закон «Про Національну поліцію». Втім, весь оптимізм сходить нанівець через наявність в документі великої кількості загроз для прав людини.

Закон містить кілька позитивних новацій. Перша з них – інституційне розділення МВС і поліції. Від МВС залишиться виключно центральний апарат у Києві на чолі з політичною особою (міністром). Поліція ж працюватиме окремо як  професійний орган, який здійснюватиме поліцейські повноваження. Фактично, це крок до одного з європейських принципів - деполітизація діяльності поліції.

Інша важлива річ – сервісна функція поліції. Тепер визначено, що вся діяльність поліції полягає у наданні поліцейських послуг (стаття 2 закону). Тепер це не просто боротьба зі злочинністю, забезпечення правопорядку, а саме надання послуг суспільству щодо підтримки належного рівня безпеки.

Важливим є також унормування різних процедур застосування поліцейських заходів, спецзасобів тощо. Раніше це переважно регулювалося на підзаконному рівні, а зараз це визначено вже на рівні закону, а тому ризик для зловживань мінімальний. Наприклад, поліція не зможе розганяти протестувальників водометами на морозі або безпідставно використовувати проти зброю, як це було в часи Євромайдану.

Ще одна перевага - це відкриті конкурси. Будь-якій особі, старшій 18 років, яка має щонайменше повну загальну освіту і хороший стан здоров’я, відкривається шлях до поліцейської посади. До відбору поліцейських залучена громадськість.

Однак на цьому плюси закінчуються.

Однією із найбільших загроз правам осіб, яка міститься в новому законі, є необмежений доступ поліцейських до інформації про громадян. Тепер поліція буде самостійно вести 18 баз даних і матиме доступ до баз даних інших органів влади. Їх створено ще два десятки.

Фактично, будь-який поліцейський при виконанні своїх повноважень матиме право оперативного, безперешкодного доступу до всієї інформації про особу. Це порушує і європейські стандарти, і конституційні рамки захисту особистого і сімейного життя (стаття 32 Конституції України), тому що можливість такого доступу повинна бути тільки у випадках досудового розслідування.

Тут криється великий ризик для зловживань, бо таким чином можна за 5 секунд назбирати інформацію «на замовлення» на будь-якого політичного опонента, бізнес-конкурента, незручного журналіста чи громадського активіста.  

Крім того, в законі передбачена абсолютно «совкова» база даних – осіб, щодо яких здійснюється профілактична робота. Це дежавю з радянських часів, бо тоді «доблесна міліція» працювала з різними «асоціальними елементами», дисидентами. Чому ця база даних потрібна зараз після Революції гідності?

Стаття 26 закону про поліцію передбачає, що під час адміністративного затримання поліцейські можуть брати відбитки пальців та інші біометричні дані осіб. При цьому ніде не встановлено строк зберігання цих даних. Це недопустимо в демократичному суспільстві.

Новий закон про поліцію  узаконює нинішню нелегітимну практику міліції, коли вона може будь-якого перехожого зупиняти і вимагати документи. Це можна робити, коли є підстави вважати, що «особа має намір вчинити правопорушення».

Цим положенням накладається на будь-яку особу неконституційний обов’язок увесь час мати із собою документи. А якщо людина не має документів, поліцейський отримує можливість її затримати і доставити для ідентифікації в підрозділ поліції.

Є також ризики порушення права власності. Стаття 37 закону передбачає такий захід, як “обмеження фактичного володіння річчю”. Поліцейські отримали право вилучати річ або транспортний засіб, які «можуть бути використані для посягання на своє життя і здоров’я або на життя чи здоров’я іншої людини, або пошкодження чужої речі».

При цьому чинний Кримінальний процесуальний кодекс передбачає, що обмеження і вилучення певних речей можливе, тільки якщо йдеться про злочин. Кодекс про адміністративні правопорушення також надає можливість вилучати речі і документи у випадку вчинення правопорушення. Однак підстави для поліцейського обмеження володіння річчю виписані всупереч принципу пропорційності.

Коаліційна угода містить велику кількість дуже чітких положень щодо реформи МВС. Однак закон порушує цю угоду в багатьох частинах.

Наприклад, вона передбачає, що в Україні будуть створені єдині детективні підрозділи, які наразі створюються в Національному антикорупційному бюро. Вони будуть поєднувати повноваження слідчих і оперативних співробітників. Але стаття 13 нового закону визначає, що у нас і далі буде окрема кримінальна поліція та підрозділи досудового розслідування.  

Коаліційна угода чітко передбачає, що повинна бути ліквідована Державна служба охорони, яка зараз надає комерційні послуги з охорони життя фізичних осіб і їхнього майна. Закон же передбачає, що замість Державної служби охорони буде функціонувати поліція охорони.

Крім того, діяльність поліції повинна бути деполітизованою. Однак у новому законі прописано, що  керівник національної поліції має погоджувати з міністром (політиком) призначення своїх заступників, а також керівників та заступників керівників територіальних підрозділів поліції. Отже, політичні впливи на поліцію залишаються.

Угода також передбачає, що на всі посади в поліції, включно з керівними, повинні бути прозорі і відкриті конкурси. Не зважаючи на це, закон визначає, що конкурс обов’язково відбуватиметься тільки на рядові посади. А далі все буде залежати від міністра внутрішніх справ, який визначить, на які посади проводиться конкурс, а які – заповнятимуться в порядку просування по службі. Отже, ми й далі матимемо ситуацію, коли це просування буде не за професійними ознаками, а за ознакою, наприклад, лояльності до керівника.

Однак одне з найбільших недопрацювань нового закону в тому, що залишили стару  систему підготовки кандидатів на посаду поліцейських. МВС відмовилося ліквідувати (реорганізувати) свої відомчі вузи.

Як далі жити із таким законом? Можливі три шляхи.

Перший – поліція використовує його положення, дотримуючись прав людини і не зловживаючи репресивними можливостями, які там закладені. Сумнівно. Особливо зважаючи на той факт, що в МВС залишається багато людей зі старої системи і зі старим мисленням.

Другий можливий шлях - коли у своїй практиці суди керуються Конституцією і скасовують непропорційні, хоча і де-юре законні дії поліції. Ви вірите в такий варіант? Враховуючи те, що судова система в Україні потребує реформування не менше, ніж правоохоронна, цей варіант теж видається утопічним.

Нарешті третій варіант – законодавчий. Коли депутати скасують норми закону, що порушують Конституцію і права людини. Він є оптимальним, якщо Україна не лише декларує європейський вектор розвитку, але й реально ним рухається.

Поставити посилання у соцмережі


коментарі

04.11.2015 | Станіслав
Згідно Ваших міркувань поліцію треба взагалі позбавити будь-яких повноважень, щоб вони не дай боже не обмежили чи не порушили якесь право громадянина. А те, що в такому разі неможливо буте ефективно виконувати задачі по протидії злочинності ви не замислювались ??
Коли відносно вас буде вчинено злочин і вам буде відома особа злочинця, а поліцейський скаже: я ж не маю права до нього навіть підійти і перевірити документи, не кажучи вже про його затримання чи доставку до відділення.
Зараз в Україні законодавча проблема в тому, що останні 10 років занадто захопилися захистом прав людини і занадто обмежли права міліції, внаслідок чого тисячі правопорушників залишаються безкарними, бо в суді не можливо законно довести їх вину. А безкарність породжує нові правопорушення.
В західних країнах у поліції значно більше повноважень по обмеженю прав громадян і з дотриманням Конституційний свобод там все гаразд.
Без обмеження певних прав, порушника неможливо беде притягнути до відповідальності і довести його провину. Це необхідна міра. Порушив закон - значить порушив права інших громадян - будь готовий, що поліція обмежить і твої права.
Інше питання, щоб поліцейський не зловживав цими повноваженнями. Це вже окрема розмова. Тут монжа і зобовязати періодично проходити пеевірку на детекторі брехні і інші засоби перевірки і стимулювання до дотримання закону.
На мою думку вирішення цією проблеми просте - дати поліцейським гідну зарплату і матеріальне забезпечення, тоді через кількість бажаючих можна проводити конкурси і відбирати кращіх і гідних, а не як було до цього - через некомлект набирали всіх бажаючих без конкурсів: неграмотних, без вищої освіти, хамів, ледарів, а потім дивувалися чому така погана міліція.


Щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном  »»
Ви також можете скористатись формою для коментарів від соціальних сетей